Två cyklar för grus, med två olika utgångspunkter. G5-X är ny i oktober 2026 och den första Colnago som ritats för grus från ett tomt blad — 53 mm däck, 435 mm kedjestag, lägre vevlager och förvaringsfack i underröret. C68 Gravel är något annat: C68-rörseten, limmade för hand i Cambiago, i gravelgeometri. Den köper man för hantverket, inte för däckfrigången.
G5-X är inte en uppdaterad G4-X. Colnago ritade om gravelcykeln från fyra lopp — The Traka, Unbound, Badlands, GranGuanche — och frågade vad ramen behöver där, i stället för vad landsvägsramen råkar klara. Svaret blev längre och lägre: 435 mm kedjestag, hjulbas 1 021–1 073 mm, styrvinkel 70,5–71,5° med 52 mm rake så att styrningen håller sig vaken trots den flackare framvagnen. Trail 72 mm i de små storlekarna, 65 i den största, mätt med 40 mm däck. Vevlagret sitter 80 mm under naven i 450–510, 77,5 i 540 och 570. Stack och reach är i stort sett samma som G4-X — det är fortfarande en tävlingscykel, bara byggd för sämre underlag.
Resten är sådant man saknar först när det regnat en vecka: 53 mm nominell däckfrigång, sex fästpunkter varav två på gaffeln, ett förvaringsfack i underröret (väska och verktyg köper du till — de ingår inte som på C72) och tre Fidlock Twist Lock-fästen i kartongen. Sadelstolpen är rund 27,2 mm, så en droppstolpe går att montera. BSA-vevlager, UDH-bakväxelöra, 1x upp till 50 kuggar. Alla konfigurationer har elektroniska grupper. Vill du vara säker på att ha cykeln till Traka 2027 beställer du SRAM — Shimano levereras först från april 2027.
Colnago levererar G5-X med Vision TC45 eller Zipp 303. Ett bygge från ramset öppnar för Fulcrum Sharq 42 och en CC.01 i din bredd — priset räknas ur samma konfigurator som nedan.
Vi ritar helheten — ram, grupp, hjul och cockpit valda mot hur och var du faktiskt kör.
Boka ett samtal →| Storlek | Reach | Stack | Sc° | Ss° | A | C | Rake | BB drop | Hjulbas | Trail 40 | Trail 50 | O |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 450 | 377 | 536 | 70.5 | 74.5 | 599 | 435 | 52 | 80 | 1021 | 72 | 76 | 723 |
| 480 | 385 | 555 | 70.5 | 74.0 | 613 | 435 | 52 | 80 | 1036 | 72 | 76 | 750 |
| 510 | 392 | 573 | 71.0 | 73.5 | 622 | 435 | 52 | 80 | 1044 | 68.5 | 73 | 780 |
| 540 | 401 | 591 | 71.0 | 73.0 | 637 | 435 | 52 | 77.5 | 1060 | 68 | 72 | 799 |
| 570 | 411 | 613 | 71.5 | 73.0 | 649 | 435 | 52 | 77.5 | 1073 | 65 | 69 | 827 |
Mått i mm och grader. Sc° styrvinkel, Ss° sadelvinkel, A horisontellt överrör, C kedjestag, O standover. Trail anges för 40 respektive 50 mm däck. Källa: Colnago G5-X fact sheet, oktober 2026.
Två cyklar, samma mark. G5-X är byggd för att tävla på grovt grus. C68 Gravel är arvet. Du väljer själv vilken historia du vill skriva.
Välj ram och komponenter — priset uppdateras direkt. Custom-bygget beräknas som ramset + vår byggavgift (8 995 kr, 10 995 kr för byggen över 175 000 kr) + grupp, cockpit, finishing kit och hjulset. Alla priser inkl. moms.
GuideOsäker på valet? Vi har jämfört de tre toppgrupperna →
GuideVad skiljer ett handbyggt hjul från ett tillverkat? →
Boka tid i vårt showroom så går vi igenom ram, storlek och komponenter tillsammans. Leasing, förmånscykel och Klarna delbetalning finns för både cykel och tillbehör.